Põltsamaal avatakse kogemusnõustamise ja ravimassaaži kabinet

Allikas: Põltsamaa “Vali uudised” 02.03.2018

Tekst: Raimo Metsamärt

Alates märtsikuust hakkab Põltsamaa päevakeskuse ruumides tegutsema nõustamise ja ravimassaaži kabinet, kus kasutatakse  kogemusnõustamist ja psühholoogilist lähenemist ehk selgitatakse välja ja otsitakse lahendusi erinevate probleemide tekkepõhjustele. Samuti korrigeeritakse siin füüsist erinevate massaažiliikidega, kasutatakse kiropraktikat ning erinevaid venitusi ja rahvameditsiinist pärit tehnikaid. Aimur Saar ehk MTÜ Dunamis juhataja räägib kõigest pisut lähemalt.

„Kes me sellised õigupoolest oleme – kas keha, mõistus ja rahakott või keha hing ja vaim? Esmalt tekkis kogu selle teema vastu huvi, kuna ma olen õppinud alternatiivmeditsiini ka erinevate inimeste käe all ning ka ravimassaaži, siis nii kõik alguse saigi,“ räägib Aimur taolise teenuse sünniloost. Lisaks eeltoodule pakkus Aimur Saar ka erinevaid nõustamisi – meelepuhastuspraktikatest kuni hirmudest üle saamiseni, mis esitati aga läbi new age prisma, samuti tegeles ta bioenergeetikaga. (New age on traditsioonilistele usunditele alternatiivseid või neid vabalt kombineerivaid religioosseid või spirituaalseid praktikaid pakkuv liikumine). „Mõnel inimesel piisas n-ö kahe kõrva vahelt lahtirääkimisest, sest siis hakkas ka füüsis paranema  ehk vähenesid näiteks lihaspinged,“ sõnab Aimur. Teadmatus homse ees või erinevad hirmud – kõik see sunnib  inimest tahtmatult pead õlgade vahele tõmbama, mida reeglina ise ei tajutagi, aga mis tekitab lihaspingeid. „Kõik need seosed vaimse ja füüsilise poole peal on olnud väga huvitavad, seda enam, et ma ise olen samuti nende probleemidega kimpus olnud. Mu enda elu on pannud mind tegelikult vastuseid otsima,“ sõnab Aimur, kelle sõnul on see olnud üsna keeruline lapsepõlvest saadik.

Nõustaja pole soolapuhuja ega nõid

Ehkki Aimur on nõustanud juba 7 aastat ja läbib hetkel ka riiklikku kogemusnõustajate väljaõpet, võiks ju mõnigi siinkohal käega lüüa: „Ah, ma tean neid küll, järjekordne ravitseja või soolapuhuja!“  „Kunagi võis see nii küll olla, sest eks sellele andsid toitu ka minu artiklid  ajakirjades „Tervendaja,“ Naised“ ja „Psühholoogia,“ aga nüüd see kindlasti nii ei ole, sest umbes 1,5 aastat tagasi sai minust kristlane,“ sõnab Aimur.  Tema sõnul tähendas see, et tema töös oleksid teatud praktikad justkui kokku varisenud. „Ma ei kasuta näiteks enam bioenergeetikat ehk ma ei tee energeetilise poole pealt inimese eest midagi ära, vaid  mind huvitab, kuidas ta ise saaks aina paremini endaga hakkama.“ Paraku ei ole see ju uudiseks, kui inimene otsib abi nii tava-kui alternatiivmeditsiinist, loodab ta tihti  justui võluväel terveneda või saada universaalset retsepti, mis kohe mõjuks, samal ajal unustades, et just tema ise saab ja peab oma tervise nimel kõige enam pingutama. „Minu ülesanne on olla inimesele peegliks, et ta hakkaks aru saama, mis tema sees toimub ja kes ta on ning milline on tema roll mingis konkreetses olukorras,“selgitab Aimur. Tema sõnul ei pruugi  mitte inimene olla kurja juureks ning siin tuleks eraldada inimene olukorrast, kuna hoopis  tegu ja otsused võisid olla halvad.

Depressioonist ja stressist oleme me kõik kuulnud ja vähem või rohkem teadlikud ka, ometigi ei ole see ju nagu kuri koer, kes meile tänavanurgal järsku hambad säärde lööb ning keda enne mitte kusagil näha ei olnud. „Igal inimese probleemil  on omad põhjused ning nõustamise käigus läheme me justkui nööri mööda nende algete juurde tagasi, et välja selgitada, kuidas näiteks mingi konkreetne uskumus on tekkinud,“ kostab Aimur. Vägisi tekib aga keelele järgmine küsimus: Kuidas nüüd abivajaja ikkagi teab, et ta on lõpuks päral ehk õiges kohas? On ju meil olemas nii ülikooli haridusega psühholoogid kui erinevad alternatiivvariandid ehk ravitsejad, bioenergeetika teemal tegutsejad, teadmainimesed või kuidas me iganes neid ka nimetame. Mis seal salata, on ju ka olemas inimesed, kes lihtsalt tarka teesklevad ja segase, aga targana näiva  jutuga meie muredest tulvil pea veel rohkem segi ajavad ja raskelt teenitud raha meie kaukast osavalt omale napsavad. Teisisõnu on  ju tegelikult variante ja valikuid  palju,  sageli piisab inimesele aga ainult ühest väga halvast kogemusest, et ta edaspidi loobuks abi otsimast, mis aga tähendab, et ta vangub nüüdsest üksi oma murekoorma all edasi, kuigi tõe ja paranemise tee võib olla siinsamas kõrval.

„Kogemusnõustajat eristab psühholoogist asjaolu, et ta teeb ka psühholoogi tööd, aga lisaks ehk boonuseks on teadmine, et ma olen samas olukorras olnud kui minu juurde tulev inimene. Ma annan abivajajale loetelu teemadest, millega ma põhiliselt tegelen ehk need on olnud teemad, kus ka mina olen olnud kriisis ja milledest ma olen taastunud, see aga peakski tekitama usalduse,“ lausub Aimur. Pikaajaline kogemus, psühholoogi väljaõpe ja praeguseks seljataha jäänud 3500 nõustamis- ja ravimassaažiseanssi peaksidki olema need argumendid, mis abivajajale kutsuvalt, justkui majakas karidest tulvil merel, peaksid mõjuma ning mitte teda eemale peletama.

Sõltuvusse jääda ei lase

„Inimesele ei tohi tekkida tunne, et ma justkui orjastaksin ta ja et ta jääks minu abist sõltuma või et ta oleks nüüd ainult minu sissetuleku allikaks, vaid et ta siiski ise pingutaks hea tulemuse nimel,“ rõhutab Aimur. Just seepärast on ka kodulehel olemas nõustamisteemade nimekirjas punkt, millisel juhul potensiaalne abivajaja tema juurest nõustamist saab. Siia kuuluvad inimesed, kes enesaabi koolitustest – ja raamatutest, tervendajatest, esoteerikast, okultismist ja  ennustamistest  sattunud nii suurde segadusse ja kaotanud reaalsustaju, et on jäänud sellest viimaks  sõltuvusse ja kaotanud tegelikult iseenda. „Paraku olen ma oma praktika jooksul selliseid inimesi ka  üsna palju näinud,“ sõnab Aimur Saar.

Loomulikult ei ole võimalik öelda, mitu korda on vaja seansil käia – mõnel käid juba esimesel korral  n-ö klõps peast läbi, teised käivad kohal aastaid. Viimasesse gruppi kuuluvad eelkõige füüsilise probleemidega kunded, kes näiteks ravimassaaži vajavad.

Praegu toimub klientide vastuvõtmine pemiselt Tartus, Tõrvas ja Mustlas. Mustvee kandist pärit Aimur Saar plaanib Põltsamaal esialgu kliente vastu võtta kord kuus. Mis päevadel ja kellaaegadel vastuvõtt toimuma hakkab, saab peagi lugeda Vali Uudiste reklaamiosast, seni on infot võimalik hankida kodulehelt dunamis.ee